Strona główna
Projekt: „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”

Projekt: „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”

  •  PROJEKT I     W ramach projektu „Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną” dzieci ze świetlicy ZSiP w Zawichoście zapoznały się z małpką, która jest strażniczką szlachetnych zachowań, sprawności fizycznej, przestrzegania zasad zdrowego żywienia, dbania o przyrodę i udzielania pierwszej pomocy. Przystępując do pierwszego zadania dzieci wysłuchały wiersz, a następnie wykonały „Gaj życzliwości” – czyli drzewko z hasłami życzliwości. dowiedziały się czym jest życzliwość i jak ważna jest w życiu codziennym. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym zadaniu, a małpka Iwona wzbudziła ogromne zainteresowanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

  • PROJEKT II     Realizując drugie zadanie z projektu „Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną” nasi uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Obejrzeli film edukacyjny, przypomnieli numery alarmowe. Ćwiczyli pozycję boczną bezpieczną, a także na fantomie wykonały RKO. Bezpieczeństwo dzieci dla każdego rodzica i opiekuna jest najważniejsze. Uświadamianie od najmłodszych lat na temat udzielania pierwszej pomocy, daje im szanse do nauczenia się podstawowych zasad, które mogą przydać się w codziennym życiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PROJEKT III    15 października wypada Dzień Mycia Rąk. W ramach projektu „SZLACHETNIE I ZDROWOZ MAŁPKĄ IWONĄ” dzieci ze świetlicy wykonały zadanie III, z którego dowiedziały się jak ważna jest higiena dla naszego zdrowia oraz jak łatwo przenosić zarazki brudnymi rękami. Uczniowie wzięli udział w doświadczeniu z wodą, mydłem i pieprzem, który pokazuje jak zarazki (tutaj jest to pieprz) uciekają przed mydłem, a zarazem przekonały się jak wielką moc ma mydło i woda w walce z brudem .Podczas eksperymentu z rękawiczkami i farbą przećwiczyły prawidłowy sposób mycia rąk obserwując gdzie dociera farba na rękawiczkach. To były kolejne ciekawe zajęcia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PROJEKT IV  Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej , w ramach projektu „Szlachetnie I zdrowo z Małpką Iwoną”, wykonali kolejne zadanie . Z okazji zbliżającego się Dnia Babci I Dziadka wysłuchali wiersza, który mówił o szacunku do osób starszych. Dzieci opowiadały, jakie dobre uczynki robią dla swoich Dziadków. Następnie z pomocą nauczyciela układały i redagowały życzenia, które znalazły się na pięknie wykonanych laurkach. Dzieła zabrały do domu, aby wręczyć je swoim ukochanym Dziadkom. Drogie Babcie, Szanowni Dziadkowie, życzymy Wam dużo zdrowia, radości I pociechy z wnucząt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PROJEKT V  Dzień 17 grudnia, to w kalendarzu: Dzień bez przekleństw. Z tej okazji, nasi uczniowie ze świetlicy szkolnej wykonali kolejne zadanie, związane z projektem „Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną”. Dowiedzieli się, jak można wyrazić negatywne emocji stosownie się przy tym wypowiedzieć. Dzieci stworzyły swój własny „zamiennik brzydkich słów „, następnie po wysłuchaniu wiersza o papudze, która używała brzydkich słów, a przez co straciła swoich przyjaciół, wykonały prace plastyczne. Pamiętajmy więc, że w naszym języku ojczystym jest wiele pięknych słów, którymi możemy wyrazić własne emocje. Jak zwykle, były to bardzo kreatywne i interesujące zajęcia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

  • PROJEKT VI  W styczniu, w naszej świetlicy obchodziliśmy „Dzień bez opakowań foliowych”. W ramach projektu „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną”, wykonaliśmy kolejne zadanie. Dzieci wysłuchały wiersza, w którym Małpka Iwona opowiedziała, jak szkodliwe dla naszej planety jest używanie opakowań foliowych. Dowiedziały się też, w jaki sposób można temu zapobiec. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi pomysłami na ograniczenie używania w życiu codziennym opakowań foliowych. Na koniec wykonali ekologiczne torby według własnej inwencji twórczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PROJEKT VII   1 lutego przypada „Dzień bez oleju palmowego „. W naszej świetlicy wykonaliśmy kolejne zadanie i ponownie gościliśmy na zajęciach małpkę Iwonę. Tym razem dzieci sprawdzały skład swoich ulubionych słodyczy. Małpka Iwona uświadomiła im , jak olej palmowy negatywnie wpływa na zdrowie. Okazało się, że większość popularnych przekąsek zawiera w swoim składzie właśnie olej palmowy, który ma negatywne działanie na funkcjonowanie organizmu. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane zdrową żywnością.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska. W szkolnej  świetlicy rozmawialiśmy o tym jak dbać i troszczyć się o nasza planetę.  Zgodnie z projektem „Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną” dzieci  wykonały zadanie,  związane właśnie z Dniem Ziemi. Na początku wysłuchały wiersza, a potem posegregowały śmieci wrzucając je do odpowiedniego worka. Zajęcia miały na celu przybliżyć i uświadomić dzieciom, że  Ziemia to nasz wspólny dom, a dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.  Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej.

W ramach projektu Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwona uczniowie ze świetlicy wykonali kolejne zadanie, które było związane z  Międzynarodowym Dniem. Nordic Walking. Dzieci obejrzały prezentację, dowiedziały się z niej  dlaczego warto uprawiać tę formę sportu i jak prawidłowo chodzić z kijami. Kolejnym krokiem było wykonanie plakatu promującego zdrowy styl życia i aktywność fizyczną.

Leave a Comment

*

*